Найсмішніші книги в світі. Стельмах Ярослав

Ніколи і нічого не читала смішнішого за твори українського письменника, драматурга Ярослава Стельмаха. Особливо мені сподобався “Найкращий намет”.

І зараз, у часи життєвих бур, я перечитую цю повість і регочу до сліз. Розповідь про те, як двоє шибайголов поїхало у літній табір і там зустріли ще кількох «харАктерних» героїв. Добре, що Грані-Т перевидало цю повість у серії «Романтика пригод. 6 клас» (Ще в тій книзі можна знайти «Одиницю з обманом» В.Нестайка та «Записки кота Лапченка, написані ним самим» І. Багмута)

Варто написати кілька слів про письменника, який написав такий чудові твори.

Він народився 30 листопада у 1949 році у Києві, у сім‘ї письменника Михайла Стельмаха. Закінчив Київський педагогічний інститут іноземних мов, потім – Вищі літературні курси у Москві, багато років викладав у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка.

Першими творами письменника й драматурга були вірші. Трохи згодом він почав писати невеликі оповідання й п‘єси для постановок у театрі. Їх назбиралося у творчому доробку – 25 і 8 кіносценаріїв. Також Ярослав Стельмах був чудовим перекладачем і два десятки книг іноземних авторів ми маємо змогу читати українською саме завдяки його праці.

Ярослав Стельмах – автор багатьох творів для дітей. Це і п‘єси «Вікентій Прерозумний», «Привіт, синичко!», «Запитай колись у трав» і повісті: «Химера лісового озера, або Митькозавр із Юрківки», «Голодний, злий і дуже небезпечний, або Якось у чужому лісі» та багато-багато інших.

Фоліо видало «Митькозавра» (бачила на їхній сторінці). Це повість про літні канікули двох хлопців, яким неодмінно треба зібрати колекцію комах — таке завдання на літо. Вони поїхали у село до бабусі одного з друзів:

» Ми чесно дотримувались усіх обмежень, які наклали на нас батьки: не висовувались із вікна, бо може продути; не стояли в тамбурі — можна випасти; не виходили на зупинках — можна відстати; не виймали гроші з кишень — можуть украсти; не їли ковбаси чи, не дай, Боже, консервів — можна отруїтись. Якщо оголосити весь список заборон до кінця, то виникне запитання, що зрештою таки можна робити…

Спати ми поклалися на горішніх лавах.
— Лягай грошима до стіни, — шепнув мені Митько.
За інших обставин остання Митькова фраза прозвучала б навіть незрозуміло. Але тільки не зараз. Гроші в нас обох були в правих кишенях штанів. Мені довелося лягти долілиць.
Дорога, мандрівка, навіть зовсім недалека, викликає в нас відчуття якихось близьких, несподіваних і навіть таємничих подій.»

 

«Митькозавра із Юрківки» напевно читали усі-усі, вона теж є у ось цій книжці, яка стала бібліографічною рідкістю, хоч побачила світ 2000 року. 

Ще там є кілька оповідань, повість «Вікентій Прерозумний» про те, як сучасний школяр потрапив у часи Київської Русі і які йому там були непереливки.

Але заглавна повість — подобається усім дітям від 4 до 94 років. Розповідь починається з того, як мандрівник потрапив в Африку на повітряній кулі, потім на тій самій кулі лев Толябун потрапив у наш ліс і його врятувало зайченятко Люська.

«— Згадав своїх друзів, — відповів лев. — У мене їх дуже багато.
Сумують, майбуть, без мене. І Жирафеня, і Мавпочка, і опецьок той, Бегемотик,
смачненький такий …
— Хто смачненький? — насторожилася Люська.
— Хіба я сказав «смачненький»? Маленький! — поправився жовтий звір. — Усі маленькі звірята мене дуже люблять,
бо я їх найперший друг, товариш, брат і захисник.»
Завітайте до бібіліотеки, знайдіть щось із творів Ярослава Стельмаха — обіцяю, що сміятиметеся довго-довго!

Найсмішніші книги в світі. Стельмах Ярослав: 8 комментариев

  1. Melle, як цікаво Вас читати. Щоразу стільки або нового, або такого рідного «старого»… Упевнююсь у думці, що Книжка (з великої літери) поєднує людей , що її прочитали, в якомусь не-відомо-як-названому просторі. Пишіть ще…

  2. Дякую за такий приємний коментар, Swallow! Маю ще багато інформації, ідей, задумок — далі буде обов»язково!

  3. Будь-ласочка! Будь-ласочка! Де можна придбати книгу «Якось у чужому лісі». Я на ній виросла. Зараз у мене троє діток, і я не уявляю як вони виростуть без Люськи 🙂

    Моя адреса noshynfamily@gmail.com

Комментарии запрещены.